skąd czerpać inspirację i jak zdefiniować styl wnętrza?
Poszukaj inspiracji w magazynach wnętrzarskich, na stronach internetowych. Jeśli znajdujesz wiele ciekawych rozwiązań, postaraj się utrzymać spójny styl we wszystkich pomieszczeniach swojego domu. Zastanów się nad wyborem formatu płytek. Płytki o małych rozmiarach są zwykle odpowiednie do niewielkich przestrzeni, jak kuchnie, łazienki i toalety. Duże płytki sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Jeśli chcesz je optycznie powiększyć, wybieraj jasne kolory. W dużej przestrzeni masz więcej opcji: możesz wybierać w całej gamie kolorów. Weź pod uwagę ogólne wrażenie, jakie chcesz osiągnąć. W zależności, czy klimat ma być spokojny i relaksujący, nastrojowy czy pobudzający do aktywności, dobieraj kolory stonowane, które współgrają z sobą, lub elementy wyraźnie kontrastujące. Wybierając płytki nie zapominaj, jak ważny jest odpowiedni kolor fugi. Możesz zastosować dopełniający kolor fug, aby uzyskać subtelny efekt. Kontrastowa fuga podkreśli linie i wzór, jaki tworzą płytki. Rozważ czy wybierzesz powierzchnię z matowym czy błyszczącym wykończeniem. Płytki glazurowane będą odbijały refleksy świetlne i są łatwiejsze do czyszczenia. Natomiast naturalne matowe gresy miewają szorstką powierzchnię i nadają wnętrzom nowoczesnej surowości.
jak ważne są przeznaczenie i funkcjonalność płytek?
Przy wyborze płytek niezwykle istotne jest miejsce, w którym będą zainstalowane. Do zastosowań zewnętrznych konieczne będzie użycie produktów mrozoodpornych. Zwróć uwagę na stopień antypoślizgu. Minimum bezpieczeństwa stanowią płytki z parametrem R10, a w obszarach okołobasenowych i komercyjnych nawet R11. Dobierz produkt z odpowiednią klasą ścieralności do powierzchni o dużym natężeniu ruchu, narażonych na kontakt z obuwiem i piaskiem – minimum PEI IV. Regularne narażenie na kontakt z wodą może wymagać zastosowania płytek o niskiej nasiąkliwości. Zapoznaj się z atrybutami produktów podanymi w zakładce "ważne parametry".
w jaki sposób obliczyć ilość płytek ceramicznych?
Aby obliczyć liczbę potrzebnych płytek, zmierz pomieszczenie i przemnóż długości, aby uzyskać metry kwadratowe. Wyniki zawsze zaokrąglaj w górę. Podczas cięcia i obróbki płytek dochodzi do strat, które powinieneś uwzględnić. Współczynnik strat jest zależny od formatu. Mniejsze rozmiary nie będą wymagały tak dużego zapasu. Weź pod uwagę każdy krytyczny element, który może wymagać dodatkowych płytek, jak nieregularne kształty, półokrągłe powierzchnie, kolumny, stopnie. Przyjmuje się również zasadę, że im mniejsze pomieszczenie tym większe straty. Również bardziej złożony wzór, na przykład jodełka, czy ukośne przesunięcie, wymagają zużycia większej ilości całych płytek. Zalecamy przeanalizowanie powyższych warunków i dodanie 10% -20% nadwyżki. Możesz skonsultować swoje wątpliwości z architektem lub wykonawcą.
jak duży zapas płytek należy uwzględnić?
Pomyśl o przyszłości i zamów opakowanie zapasowe. W razie potrzeby wymiany kilku płytek nie będziesz się martwił, czy są one nadal dostępne w sprzedaży. Będziesz mieć do dyspozycji idealne płytki w tym samym odcieniu i kalibrze. Jeśli płytka poluzuje się po instalacji, lub awaria zmusi cię do wymiany kilku sztuk, poczujesz ulgę, że nie musisz ponownie układać całej podłogi lub ściany albo zastępować wadliwych płytek takimi, które nie pasują do już zainstalowanych.
czy przy zakupie płytek ceramicznych konieczny jest projekt?
Na koniec sugerujemy, aby nie zmieniać wzoru układania po zamówieniu płytek. Jeśli najpierw wybierzesz wzór poziomy, a następnie zdecydujesz się na wzór ukośny, podczas układania może zabraknąć płytek. Poświęcenie czasu na dokładne zaplanowanie układu, zaprocentuje bezproblemową realizacją. To ważne, ponieważ po rozpoczęciu instalacji trudno jest dokonać zmian w układzie płytek. Zalecamy też ułożenie wzoru na sucho, bez użycia kleju, aby przed instalacją sprawdzić jak wypadają krawędzie, a także szczególne cechy projektu jak unikalny wzór czy trójwymiarowe płytki.
co należy sprawdzić przed instalacją ceramiki i gresu?
Przed nadaniem przesyłki płytki są dwukrotnie sprawdzane pod kątem uszkodzeń. Mogą jednak zaistnieć okoliczności, w których coś mogło zostać pominięte. Jeżeli po przyjęciu przesyłki zauważysz pęknięcia, sprawdzimy to i zorganizujemy wymianę płytek tak szybko, jak to możliwe. Nie możemy jednak przyjąć odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe po dostarczeniu.
Po odebraniu przesyłki zalecamy sprawdzenie wszystkich elementów, aby upewnić się, że dostarczone produkty są zgodne z zamówieniem. Należy sprawdzić kaliber i odcień płytek, a także brak uszkodzeń oraz błędów widocznych gołym okiem. Prosimy o powiadomienie nas o wszelkich niezgodnościach w ciągu 48 godzin, kontaktując się z zespołem obsługi klienta pod numerem +48 789 030 900 (pn-pt 9:00-17:00) lub e-mailem na adres: sklep@3wy.pl.